Mi a máriapoli?

A máriapoli a Fokoláre közösségének talán legismertebb és legjellegzetesebb eseménye. A szó jelentése: „Mária városa”, és egy olyan találkozót jelent, ahol a résztvevők – felnőttek, fiatalok és gyermekek – néhány napig megélik a szeretet és testvériség légkörét.

A máriapolik különböző helyszíneken valósulnak meg szerte a világon. Először 81 éve szervezték meg az olasz Dolomitokban fekvő Fiera di Primiero-ban. Azóta elterjedt az egész világon, ahol a Fokoláre jelen van, időről időre megrendezik a közösség elkötelezett tagjai. A programok változatosak: előadások, beszélgetések, tanúságtételek, közös imák, kulturális események és szabadidős tevékenységek egyaránt szerepelnek benne. Ennek az ideiglenes városnak a lakói megtapasztalhatják a kölcsönös szeretet erejét, amely túlmutat társadalmi, nemzeti vagy felekezeti különbségeken. A máriapoli célja, hogy a mindennapi életben is folytatható tapasztalattá váljon. A visszajelzések alapján sokan úgy tekintenek a máriapolira, mint egy „kis mennyországra a földön”, ahol egy másfajta társadalmi modellt élhetnek meg, ahol a kapcsolatok az önzetlenségre és a szolgálatra épülnek.

A résztvevők gyakran úgy térnek haza, hogy a máriapolin átélt tapasztalatokat szeretnék beépíteni mindennapi életükbe, legyen szó munkahelyükről, családjukról vagy tágabb közösségeikről. Így a találkozó hatása nem ér véget az esemény befejeztével, hanem tovább él a mindennapokban, formálva az emberek gondolkodását és cselekedeteit.

„A hegyre épült város”. Chiara Lubich, társai és a körülöttük megszülető közösség 1949-1959 között az olaszországi Dolomitokban élték meg a Máriapoli tapasztalatát.
 

Magyarországon 1978-ban Budakeszin volt az első Máriapoli kb 40 résztvevővel. A 2017-es zánkain már több mint 800-an vettek részt. Legutóbb 2023-ban Kecskeméten találkoztunk közel 600-an, és idén Gödöllő lesz a helyszín.

Beszámoló egy korábbi Máriapoliról

A FOKOLÁRE LELKISÉGRŐL

 

 

A Fokoláre Mozgalom egy kis „nép”, mely világszerte elterjedt különböző népek, kultúrák között. A legkülönbözőbb foglalkozású, különböző társadalmi rétegekhez tartozó, különböző vallású vagy nem vallásos meggyőződésű emberek kötelezték itt el magukat, hogy egy szolidálisabb, egyesült világ magját alkossák.

Tombolt a II. világháború, amikor az erőszak és a gyűlölet közepette megszületett  a mozgalom, mely az egység és az egyetemes testvériség megvalósítását tekinti legfőbb céljának.

1943-ban Chiara Lubich (1920–2008) és első társnői újra fölfedezték az evangéliumot, és elkezdték együtt megvalósítani.

Személyes és közös életük nem sokára jelentősen megváltozott. Az első kis csoport nagyon hamar mozgalommá szélesedett és elterjedt először Olaszországban, aztán Európában és az egész világon

Új lelkiségi irányzatról van itt szó, mely az evangéliumi szeretetet állítja középpontba, ebből született egy lelkiségi és társadalmi megújulási mozgalom. Az egység lelkisége néven emlegetik, mely kifejezetten közösségi lelkiség

Olyan életstílust alakít ki, mely a keresztény tanokon alapul – bár nem hagyja figyelmen kívül, sőt hangsúlyozza  a más vallásokban és kultúrákban élő hasonló értékeket – és így ad válasz az élet értelmét és hitelességét érintő kérdésekre, valamint hozzájárul a béke és az egység megvalósításához a világon. Előítéletek omlanak össze; az igazság és a szeretet magjai, melyek ott élnek a különböző kultúrákban, egymást kölcsönösen gazdagító kinccsé válnak. Új távlatok nyílnak a társadalom minden területén, a kultúra, a politika, a gazdaság és a művészet világában.

Különböző kulturális környezetben élik ezt a lelkiséget, s így termékeny párbeszéd nyílik:

  • a katolikus világban az egyes emberek és a kölönböző csoportok, mozgalmak és társaságok között, hogy megerősítsék az egységet.
  • a különböző keresztény egyházak között, hogy a teljes közösség felé haladjanak.
  • a különböző vallásokkal és a nem vallásos meggyőződésűekkel. Együtt törekszenek az igazság teljességére és az egyetemes testvériség megvalósítására, amire a világon mindenki vár.

A Mozgalmat sok féle ember alkotja: fiatalok és felnőttek, kis és nagy gyerekek, családok és papok, különböző rendekbe tartozó szerzetesek és szerzetesnők valamint püspökök is. Egyetlen mozgalomról van szó, mely 18 ágra tagolódik.

Az idők folyamán különböző konkrét kezdeményezések születtek. Kulturális területen az Abba iskola, mely egy megújult kultúra kidolgozásán fáradozik; gazdasági téren a Közösségi Gazdaság terve, melyben több, mint 700 cég kötelezte el magát; megszületett a Politikai Mozgalom az Egységért, ezen kívül tanúságtevő városkák, szociális létesítmények, kiadók és folyóiratok működnek.

A Fokoláre mozgalom azok közé a virágzó egyházi mozgalmak közé tartozik, melyekről II. János Pál pápa úgy nyilatkozott, hogy a Szentlélek válasza korunk drámai kihívásaira.

A Szentszék 1962-ben hagyta jóvá, majd legutóbb 2007-ben ezt megerősítette az azóta történt fejlődésére nézve is. Különböző elismeréseket kapott az ortodox egyházak, az anglikán, az evangélikus és a református egyház, különböző vallások valamint kulturális és nemzetközi szervezetek részéről egyaránt.

A Mozgalom a 60-as évek végén érkezett el Magyarországra. Ma 900 tagot számlál és mintegy 10.000-en kapcsolódnak hozzá különböző formában.

További információk a Fokoláre Mozgalom magyar nyelvű honlapján olvashatóak.

Gyere el a máriapolira: kattints ide: JELENTKEZÉS